четвъртък, 9 септември 2010 г.

Рибарите в Дуранкулак в жестока конкуренция за лов на рапани


Eжедневни скандали тресат най-северната част на Черноморието ни.

Жителите на пограничното село Дуранкулак съобщиха , че от седмица насам рапанджии се карат за територии. Това лято мераклиите да облекат водолазния костюм и да се гмурнат да вадят рапани са близо 50 човека. Едва десетина от тях са местни жители. Останалите са от Бургас, Каварна и Балчик.

Кметът на Дуранкулак Зюмбюл Медаров издаде заповед, в която нарежда на водолазите да си подредят ивиците и да поддържат хигиена, тъй като замърсяват брега. Изхвърлят боклуците си навсякъде, разливат по брега и във водата масла от лодките си.

Шефът на ИАРА в Добрич Атанас Чолаков коментира, че не е тяхна работа да следят кой къде вади рапани. Той подчерта, че в България няма закон за определяне на лодкостоянките, какво остава да се разпределят територии за рапани. Чолаков добави, че напоследък се наблюдава огромна популация на рапана и уловът му е винаги разрешен.

Местните хора се жалват, че гастрольорите създават непрекъснато проблеми както на местните водолази, така и на инфраструктурата в региона. Всеки ден три тежки камиона пристигат, за да изкупуват от брега продукцията и я извозват до преработвателните фабрики. Движението им начупи брегоукрепването, съоръженията за източване на дъждовна вода са натрошени. Останаха да стърчат само бетонни железа, обясняват местните хора.

Оказва се, че уловът на рапани е доходоносен. На ден един водолаз може да извади между 100 – 150 кг морски деликатес. Хубавият рапан се изкупува по 1 – 1.10 лв. за килограм, по-малките вървят по 50 стотинки. Продукцията се преработва и се изнася основно за Япония и Южна Корея.

Единна ставка за всички видове туризъм






ЕК не е дала съгласие уеднаквяването на ДДС за туризма да влезе през 2012 г., както предлагаше браншът, съобщи на среща с депутати и големите туристически сдружения министърът на финансите Симеон Дянков.

Единното ДДС за отделните видове туризъм трябваше да бъде въведено още преди няколко години.

В писмо от ЕС, получено в МФ преди дни, страната ни се приканва да изравни ставката на ДДС в туризма , тъй като сегашното положение се счита за неравнопоставеност, заради което може да не бъде наложена глоба. В момента за организиран туризъм тя е 7%, а за индивидуален - 20 на сто. Проблем според туроператорите обаче е, че вече са сключени договорите с чуждестранни партньори през следващата година, заради което и поискаха изменението да влезе в сила през 2012 г.

Дянков защити тезата, че ефектът от готвените данъчни промени е минимален за бюджета и не е гонено повишаване на приходите чрез данъците, а само се изпълняват задълженията ни по договора за членство в ЕС.
В първоначалния си проект финансовото ведомство обяви, че единната ставка за туризма трябва да бъде 14%. Днес финансовият министър уточни, че цифрата е взета на база разговори по темата, които са водени през 2006 г. От асоциацията на туристическите агенции отново повториха тезата си, че според тях уеднаквяването трябва да бъде при 7% ставка и за организирани, и за индивидуални туристи. "Категорично казвам, че няма да се уеднакви на 7%, защото фискът ще загуби 15 млн. лв", каза обаче Дянков.

"С колегите направихме анализи и според нас организираните туристи в страната са около 90%, а индивидуалните - около 10%", съобщи председателят на асоциацията на туристическите агенции Донка Соколова. Тези цифри обаче усъмниха институциите. От финансовото ведомство съобщиха, че по техни данни индивидуалните резервации са поне 20 на сто, а членове на парламентарната икономическа комисия предположиха, че са и повече. "Свободно пътуващите туристи са много повече от 10%, но те по-лесно се крият", коментира депутатът от ГЕРБ Георги Икономов.

От туристическия бранш предложиха, вместо да се увеличава ставката над 7%, да се помисли върху събираемостта на данъците и таксите. Друго предложение беше всички, които се занимават с туризъм, да бъдат регистрирани по ДДС, независимо от обемите си на работа. Идеята обаче не срещнаха одобрението на представителите на правителството.

Още през следващата седмица туристическият бранш обеща да бъде готов с разчетите си за пътуванията в страната, които ще представи пред институциите. Въпросът с ДДС предстои да се обсъди и в парламентарната икономическа комисия.